109
Penis

Üroloji penis muayenesi


Üroloji penis

Üroloji penis hastalıkları ile ilgilenen bir bilim dalı olarak bilinmektedir. Üroloji genel anlamda böbrek, böbreküstü bezleri, üretra, mesane, prostat, testis, penis ve meninin taşındığı organlar olarak bilinmektedir. Penis hastalıkları arasında yer alan iyi huylu hastalıklar olarak bilinen hastalıklar, idrar yapma ile ilgili olarak sorun yaşayanlarla ilgili problemler bulunmaktadır. Üroloji penis hastalıklarından herhangi birine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kısa süre içerisinde yapmanız gereken şey bir hekime başvuruda bulunmak olmalıdır. Sünnet derisinin dar olması, sünnet derisinin geriye kaçması, penis farktürleri, balonopostit gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız durumunda ürolog tarafından gerekli müdahale işlemleri yapılmaktadır.

Üroloji penis muayenesi sonucu ayrıca peyronie hastalığı ile ilgili bulguların bulunma ihtimali de bulunmaktadır. Bazı erkeklerde bu hastalığın görülme ihtimali olası bir durum olarak bilinmektedir. Cilt altında oluşan tunica dokusu içerisinde yer alan plak şeklinde bağ dokusu oluşması şeklinde görülen bu hastalık kimi zaman kendiliğinden yok olurken; kimi zaman hastalık belirtileri az- çok devam edebilmektedir. Bu hastalık tedavi sürecinde kişilerin cinsel yaşamlarını ve psikolojilerini çok fazla bozan bir etken yoksa yapılması gereken ağızdan alınacak ilaçlarla tedaviyi uygulama gereğidir. Kişi bu hastalık tedavi sürecini uygulamak zorunda değildir. Kimi zaman hiçbir tedavi uygulaması yapılmaması gerekmektedir.

ÜROLOJİ PENİS muayene süreci neticesinde yapılması gereken muayeneler yapıldıktan sonra küçük penis, iltihabi hastalıklar, penis kılıfının sertliği, penis kanserleri gibi hastalıklarla karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. İltihabi hastalıklarda genel olarak ağrı, ateş, kızarıklık, kasık bezelerinde şişme, deri altı mikroplanması gibi belirtilerle karşılaşılabilmektedir. Penis sertlik oluşumu bazen penis sırtında ya da lokal olarak oluşabilmektedir. Penisin esnekliğinin azalması ya da penis boyunda meydana gelebilecek boy kısalması gibi durumlarda penis bölgesinde kireçlenmeler oluşabilmektedir. Bu durumda ürolog kontrolleri ile tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. Nadiren görülen penis kanserlerinde öncelikle deride iyileşmeyen yara oluşumları olmaktadır. Kimi zaman bu durum penis kaybına varan sonuçlar doğurmaktadır. Sünnet olanlarda nadir görülen bu rahatsızlık ölümcül bir hastalık olarak da bilinmektedir. Siz de bu tarz hastalıklardan herhangi birinden şüpheleniyorsanız bir üroloğa görünmenizde fayda görülmektedir.